Nowoczesne mieszkanie – druk na szkle

Rosnąca popularność druku na szkle sprawia, że usługa ta staje się dostępna dla coraz większych grup odbiorców. Grafiki na szkle to chętnie wybierany sposób na oryginalną dekorację domu, zwłaszcza kuchni i łazienki. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Jak wykonuje się druk na szkle?

Szklane panele ścienne z nadrukiem coraz częściej znajdują swoje miejsce w nowoczesnych mieszkaniach, których właściciele poszukują niecodziennych rozwiązań i ciekawych aranżacji wnętrz. Jednak grafiki na szkle pasują nie tylko do awangardowych wnętrz – możemy je bowiem dostosować do własnego gustu i wystroju pomieszczeń.

Druk na szkle – jak powstają ozdobne panele?

Współczesna technologia pozwala na stworzenie tego typu wydruków różnymi metodami i przy użyciu różnych narzędzi. Możemy spotkać się z materiałami imitującymi szkło, naklejanymi grafikami, umieszczaniem ich między tafle szkła oraz z drukowaniem bezpośrednio na szklanym panelu. Użyte w produkcji materiały i zastosowane metody to jedne z elementów, od których zależy końcowa cena produktu.

Profesjonalne firmy zajmujące się produkcją szklanych paneli z nadrukami nierzadko oferują kompleksowe usługi. Zlecenie może obejmować: przyjazd do klienta i dokonanie niezbędnych pomiarów, doradztwo, pomoc w wyborze grafiki, docięcie szkła do odpowiednich wymiarów, wykonanie otworów technicznych (np. do montażu gniazdek elektrycznych lub urządzeń sanitarnych) oraz transport i montaż gotowych paneli.

Technologia produkcji i rodzaje szkła

Najlepszą metodą druku na szkle jest wykonanie cyfrowego nadruku UV przy pomocy zaawansowanych technicznie, nowoczesnych maszyn. Efekty porównywalne są do obrazu widocznego na ekranie komputera – żywe kolory, zachowane kontrasty i wierne odwzorowanie szczegółów. Tusze wykorzystywane do tych wydruków muszą być przyjazne dla środowiska i bezpieczne dla zdrowia – w końcu szklane panele będą towarzyszyły mieszkańcom domu przez wiele lat.

Do wyboru mamy zwykle dwa rodzaje szkła: hartowane i laminowane. Czym się różnią? Przede wszystkim wytrzymałością – szkło laminowane składa się z dwóch warstw połączonych folią. Kiedy jedna część ulegnie uszkodzeniu, folia będzie trzymać szkło w ramie. Można więc powiedzieć, że zaletą laminowanego szkła jest bezpieczeństwo. Szkło hartowane wyróżnia się wytrzymałością – jest kilka razy bardziej wytrzymałe niż zwykłe szkło, poza tym jest odporne na działanie wysokiej temperatury. Z tego powodu znajduje zastosowanie w produkcji szklanych paneli do kuchni.

Jak wykorzystać wydruki na szkle?

Panel z grafiką na szkle nie musi wcale być jedynie elementem ozdobnym w kuchni. W ten sposób wykorzystywany jest prawdopodobnie najczęściej, jednak postęp technologiczny i ludzka kreatywność sprawiają, że druk na szkle może znaleźć się niemal wszędzie.

Wiele firm produkujących grafiki na szkle ma dość szeroką ofertę. Możemy w niej znaleźć szklane panele o naprawdę dużych rozmiarach – niektórzy stosują je do pokrycia powierzchni całej ściany. Druk na szkle to świetna ozdoba nie tylko do kuchni, ale także do łazienki (dzięki możliwości wykonania otworów na urządzenia sanitarne) i innych pomieszczeń. Grafika na szkle może pełnić funkcję obrazu (nawet z podświetleniem!) czy frontu do szafy. Wszystko zależy od kreatywności klienta oraz oferty firmy, ale możliwości są naprawdę ogromne.